Browsed by
Ден: 17.04.2018

Храм „Св. вмчк. Димитър Солунски“, с. Марулево

Храм „Св. вмчк. Димитър Солунски“, с. Марулево

История

  Село Марулево е разположено в полите на Югозападна Рила, на 7 км от Благоевград. След табелата на входа на Марулево по отклонението вдясно продължава път, който води до православния храм „Свети Димитър“ – най-ценното достояние на местните жители.

  Черквата „Св. Димитър“ до с. Марулево прави силно впечатление със своята богата и разнообразна стенопис, с библейски сюжети и сцени. Тук съжителстват достолепните образи на цял сонм светии – от старозаветните пророци, та до новозаветните мъченици. Вътре в храма, върху стената до входа стои надпис, че „от началото на лето 1860-о се е сътворил светият божествен храм на името на свети великомъченик Димитри“. От надписа научаваме, че освещаването е станало през 1863 г., а изписването на образите е извършено през 1893 г. от творци от Банската художествена школа под ръководството на Георги Митов с помощта на местните жители Андон Мицов, Мано Николов, Стоимен Петрев, Стойне Ильов. Стенописите са в тъмни тонове и се характеризират с наивизъм и простота в краските. Същата година е направен и иконостасът с резбовани двери и венчило.
Храмът представлява трикорабна псевдобазилика с открита галерия от запад и юг. Дъсчените тавани са оцветени и апликирани.
Духовното родство между Църква и училище през Възраждането е изразено и в пространствената близост на храма и сградата на селското училището, които някога били в един двор. Училище „Христо Ботев“ е закрито през 1973 г. поради липса на ученици. Отляво на храма има вкопана в земята изоставена кирпичена постройка – това е старата кръщелна.
Църквата е изцяло построена от местните хора, материалите също били осигурени от тях. Керемидите за покрива също са изработени тук на място, както и кирпичът, с който е застлан подът. Дебелите носещи греди, които и днес здраво държат храма са от дървета, докарани от 30 км – чак от гората на сегашния резерват „Парангалица“ в Рила. А 30 години по-късно, когато през 1890 г., започва изработването на стенописите и дърворезбата, се притекли на помощ като дарители и православни християни от съседните села. Най-голямата подкрепа дошла от жители на село Хърсово, където имало доста богати хора, които дарили средства за изографисването.

Енорийски живот

26 октомври: ХРАМОВ ПРАЗНИК

Забележителности

Село Марулево се намира в подножието на Рила планина, която е прекрасна дестинация за зимен и летен туризъм.
На 7 км. от селото се намира областният център Благоевград

Храм „Св. Архангел Михаил“, с. Крупник

Храм „Св. Архангел Михаил“, с. Крупник

История

  Село Крупник е най-голямото село в община Симитли и се намира на 7 км югозападно от Симитли в полите на западната част на Малешевска (Крупнишка) планина, на около 20 км от Благоевград преди Кресненското дефиле, нагоре по поречието на р. Струма. До селото се стига като се мине по мост над реката вдясно от главния път.

  Крупник е носител на много богата история още от древността. В редица източници селището се посочва като голям търговски център с име гр. Крупа (произлиза от „крупно” – голямо). През ХV-ХVІ в. селището е било център на епархия, начело с епископ.
През втората половина на ХVІ в. митрополит на Крупнишката епархия е Йоасаф. По негова инициатива е изработено ръкописното четвероевангелие, известно като Крупнишкото евангелие. През 1577 г. митрополит Йоасаф подарява евангелието на Рилския манастир. Четвероевангелието е майсторски обковано от софийския златар Матей с позлатени сребърни корици. Днес то се съхранява в музея на Рилския манастир.   Строежът на църквата “Св. архангел Михаил”, която се намира в центъра на селото, започва през 1932 и завършва през 1935 година. На 21 ноември 1935 година Неврокопският митрополит Борис освещава храма. Църквата е кръстокуполна, с два купола – един по-голям и един по-малък. Архитект и строител на храма е майстор Раденко от с. Трекляно, Кюстендилско.
Иконите и дърворезбата са от 1935 година, дело на Разложко-банската школа. Стенописите са рисувани през 1971-1974 година от художника Пантелей Сеферов от Костур. През 1985 година храмът е облицован отвън с нареченски бигор, а околохрамовото пространство е оформено и озеленено през 2004 година.

Енорийски живот

Всяка Неделя и на празник се служи Света Литургия.
26 октомври: ХРАМОВ ПРАЗНИК

Забележителности

Най-близкият областен град до селото е Благоевград – 22 км.